Łączna liczba wyświetleń

piątek, 11 stycznia 2013

Porady na piękne i silne włosy

Sposobów dbania o włosy może być wiele. I dobrze, bo pielęgnacji i poprawy kondycji naszych włosów nigdy za wiele. Sposoby naturalne są o tyle dobre, że stosowano je kiedy nie było jeszcze ówczesnych specyfików i dawały od wieków piękne rezultaty.


1. NAPAR ZE SKRZYPU POLNEGO NA POROST WŁOSÓW
Skrzyp polny od prawieków doceniany za swoje właściwości odmładzające i wzmacniające. Powstrzymuje siwienie i hamuje wypadanie włosów. Regularnie stosowany, przyspieszy porost włosów, utrzyma je w dobrej kondycji, dodając im blasku i gęstości.
1 łyżkę stołową suszu ziela Skrzypu polnego zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem 20 minut, po czym odcedzamy. Pijemy 2-3 razy dziennie między posiłkami.
Można też kupić tabletki ze skrzypu polnego lub gotową herbatkę ekspresową. Skrzyp polny często jest też składnikiem szamponów ziołowych wzmacniających włosy i przeciwdziałających ich wypadaniu. 



2.  DROŻDŻE
Drożdże, dostępne w każdym sklepie spożywczym, są doskonałym suplementem diety dla osób chcących przyspieszyć porost włosów. Często zaleca się picie drożdży jako kurację uzupełniającą przy leczeniu wypadania włosów.
¼ opakowania drożdży piekarniczych rozpuszczamy w pół szklanki ciepłej wody lub ciepłego mleka. Pijemy raz dziennie. 
Jest to opcja tylko dla wytrwałych. Smak drożdży do najlepszych nie należy. Zaczęłam jakiś czas temu stosować regularne picie drożdży, ale wytrwałam tylko kilka dni i moja kuracja nie zakończyła się sukcesem. 
Zamiast niesmacznych drożdży można kupić oczywiście tabletki z drożdży na cerę i włosy.   Jest to zawsze jakaś alternatywa. Dla zainteresowanych punktem 1 oraz 2 - znaleźć można tabletki łączące drożdże i skrzyp polny.




3. TONIK Z BYLICY
Bylica (a dokładniej bylica boże drzewko) od wieków stosowana jest jako środek na porost włosów.
Do garnka wsypujemy 50 gram bylicy i zalewamy 1,5 szklanki wrzątku. Parzymy do ostudzenia, po czym odcedzamy. Następnie 1/2 szklanki naparu mieszamy z 1/2 szklanki wódki. Tak przygotowany tonik przechowujemy w lodówce.
Płynu używamy do wcierania w skórę głowy, lecz musimy go najpierw rozcieńczyć (1 łyżkę toniku mieszamy z 1 łyżką przegotowanej wody).
Bylicę dostaniemy w sklepach zielarskich. Jej koszt do sporządzenia tego toniku to około 3 zł.



4. OLEJ RYCYNOWY
Olej rycynowy jest jednym z najstarszych środków na porost włosów. Można za jego pomocą wykonać tzw. olejowanie włosów.
Po umyciu włosów i dokładnym ich wypłukaniu wcieramy w skórę ¼ szklanki olejku. Czekamy pół godziny (można dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem, aby kompres się lepiej wchłaniał). Po tym czasie przemywamy szamponem i spłukujemy obficie wodą. Zabieg powtarzać co 2-3 tygodnie.




5. OLIWKOWA MASECZKA NA POROST WŁOSÓW
Maseczka oliwkowa działa rewitalizująco oraz zapobiega wypadaniu włosów.
Łyżkę oliwy z oliwek mieszamy z żółtkiem jaja kurzego. Maseczkę nakładamy na wilgotne włosy, następnie głowę owijamy folią i ręcznikiem. Po 30 minutach spłukujemy maseczkę dodając do wody sok z cytryny. Przy ciemnych włosach należy nie dodawać zbyt dużej ilości soku, gdyż ma ona działanie rozjaśniające.
Stosować raz na 2 tygodnie.



6.  ŻEŃ-SZEŃ
Trudno się dziwić ogromnej popularności żeń-szenia w naszych czasach. Ma on właściwości energetyzujące, zwiększa witalność, wigor i odporność na stres. 
Oto przepis na cudowną miksturę:
- 10 łyżek naparu z żeń-szenia, 
- 6 łyżek naparu z miłorzębu japońskiego, 
- 10 łyżek naparu z szałwii lekarskiej, 
- 7 łyżek soku z pokrzywy zwyczajnej. 
Po wymieszaniu wszystkich składników odstawiamy miksturę na 2 dni.
Po tym czasie używamy mikstury z żeń-szenia do wcierania w skórę głowy, najlepiej na noc.




7.  NATURALNA MASECZKA Z PIWA
Złoty napój z chmielu od stuleci stosowany jest jako środek do pielęgnacji włosów.
Aby wykonać piwną maseczkę mieszamy ze sobą 1/4 szklanki jasnego piwa z żółtkiem jaja kurzego. Tak powstałą papkę nanosimy na umyte włosy i spłukujemy po 20 minutach. Dobrze jest też dokładnie wcierać tę maseczkę w skórę głowy, gdyż to mocniej pobudzi porost włosów.




RADY DLA LEPSZYCH WŁOSÓW
Włosy, cera i paznokcie jak lustro odbijają stan naszego zdrowia. Dlatego trzeba przede wszystkim skupić się na dobrej diecie, bogatej w owoce, warzywa i chude mięso. 




Wypróbujecie którąś z tych metod? A może już stosowałyście i widzicie efekty?

2 komentarze:

  1. jestem leniwa niestety i takie domowe sposoby (z racji dłuższego czasu stosowania) odpadają ://

    wiem, wiem...wstyd :)

    OdpowiedzUsuń
  2. wlosa nie poswiecam az tak duzo uwagi, ale raczej jesli bym juz miala siegac po domowe sposoby to przeszlabym na str zakupu czegos w sklepie. Kiedys bawilam sie w maseczki, drozdze i efektu szalowego nie bylo.
    Mam dostep do produktow jakie sie uzywa w salonach fryzjerskich ale nie wiem czemu nie siegam po nie tez lenistwo i walek na glowe sie nalezy:)

    OdpowiedzUsuń